Bu haber 587 kez okundu.

2020 senesinin son kabine toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantının ardından açıklama yaptı. Erdoğan, milyonlarca öğrencinin beklediği kararı da duyurarak, okullarda yüz yüze eğitimin ne zaman başlayacağını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP’ye AİHM’in Demirtaş kararı sonrası yapmış oldukları açıklamalara sert tepki göstererek, “Mesela AİHM’in aykırı bir karar sergiledi. Biz de çıktık bu kararın hukuki değil siyasi bir karar olduğunu izin vermeyiz dedik. Vay efendim sen nasıl böyle bir şey söylersin. Kendileri böyle işlerde yetki sahibi olsalar, ellerinde insanların k*-nı olan bu t*-rö-rist destekçisini hemen serbest bırakacaklar” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle; Bugünkü Kabine toplantımızda ulusal s-iber g-üvenlik stratejisi ve e-ylem planını da görüştük. Dijitalleşmeyle beraber s-iber t-e-hditlerde de artışlar yaşanıyor. Esasen savunma sanayi projelerimizin temel bileşenleri arasında dijital sistemler ön sıralarda yer almakta. Devletler vatandaşlarının c-an ve mal güvenliği yanında dijital bilgilerini ve aldıkları hizmetleri de korumak mecburiyetindedir. Dijitalleşmeyle beraber s-iber t-ehditlerde de artışlar yaşanıyor. Esasen savunma sanayi projelerimizin temel bileşenleri arasında dijital sistemler ön sıralarda yer almakta.

Devletler vatandaşlarının c-an ve mal güvenliği yanında dijital bilgilerini ve aldıkları hizmetleri de korumak mecburiyetindedir. İlk haberleşme uydumuzu 2022’de uzay gönderiyoruz. Mavi Vatan’dan s-iber uzaya kadar her sahada egemenlik haklarımıza, sahip çıkacağız. Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi açıkladı İhracatımız 25 Aralık itibariyle 2020 yılı hedeflerinin üzerine çıkarak 166 milyar doları buldu. Bu vesileyle dış ticaretimizin açısından önemli bir müjdeyi sizle paylaşmak istiyorum. İngiltere’nin AB’den ayrılma takvimi perşembe günü başlıyor. Yapılan uzun müzakereler sonrasında İngiltere ile serbest ticaret anlaşması imzalama aşamasına geldik. Yarın bu anlamanın imzaları atılıyor.

Hiç kuşkusuz s-algın döneminde dünyanın geri kalanı gibi herkezin umudu a-şı çalışmalarıdır. A-şı tedarik ve geliştirme çalışmalarının gerisinde kalmamız kesinlikle olanaklı değildir. Tüm a-şı çalışmalarını yakından takip ediyor, neticesine göre anlaşmaları yapıyoruz. Çin’den sipariş vermiş olduğumuz aşının ilk partilerinin yılbaşından önce Almanya’dan gelecek a-şılarını Ocak ayında ulaşacağını umut ediyoruz. Konunun her gündeme gelişinde ilgili bakanlıklarımıza a-şıların yakından takip edilmesi konusunda kesin talimat veriyorum. İnşallah kendi üretimimiz olan a-şıyı en kısa bir süre içinde milletimizin hizmetine sunmakta kararlıyız.

Okullarımızdaki yüz yüze eğitime vermiş olduğumuz arayı, 15 Şubat 2021’e kadar uzatıyoruz. K-1-9 m-utasyonların yol açtığı belirsizliklerle ağırlaşarak devam ediyor. Türkiye, her alanda s-algın sürecini başarı ile yürüten ülkelerin arasında yer almakta. Son kabine toplantımızda, 1 000 000 240 bin esnafımıza yönelik 5 milyar TL’lik destek ödemesini kamuoyuyla paylaşmıştık.

Milletimize aktardığımız nakdi destek 45,5 milyar tl’ye ulaştı. Asgari ücret 2021 Ocak ayı itibari ile %21,5 artışla 2.826, Evli ve çocuklu çalışan için 3 000 14 lira olarak uygulanacaktır. Kısa çalışma ödeneğini şubat ayının sonuna, nakdi ücret desteğinin süresini ise 17 Mart tarihine kadar uzattık. Yılın ilk 11 ayındaki yatırım talebi geçen seneye göre %30 artış gösterdi.

Geçtiğimiz yıl 197 farklı ülkeye tarımsal ürün ihraç ederek, 18 milyar gelir elde ettik. Un ihracatında dünyada 1. Makarna ihracatında 2. Sıradayız. Çiftçimize vermiş olduğumuz destekleri bu dönemde 12 kat arttırarak, bitkisel üretimimizi 124 milyon tonla Cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesine çıkardık. Tarımsal üretimdeki artış kendiliğinden gelişmedi. Bunun için destekler yanında çok büyük suluma projelerini hayata geçirdik.


Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Email
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.