Bu haber 99 kez okundu.

Milyonlarca kişiyi çok yakından ilgilendiriyor. Birçok kişi bu ödemeden haberdar değil. Ocak ayı itibarıyla zam yapıldı. Annelerin çalışsın çalışmasın bazı desteklerden faydalanma hakkı var. Bunlardan bazılarını çalışan anneler bazılarını ise çalışmasa da tüm anneler alabiliyor. Ocak ayı itibarıyla zam yapıldı çalışan ve doğum yapan bir anneye toplam 12 000 979 lira ödeniyor. İşte d-oğum yardımı ve ödenekleri… Yasalarımız i-stifa edene tazminat ödenmemesini hükme bağlamış durumda. Ancak bunun önemli bir istisnası ise 3600 günü doldurmak.

Annelerin çalışsın çalışmasın bazı desteklerden faydalanma hakkı var. Yeni Asır yazarı Faruk Erdem kıdem t-azminatı ve doğum yapan annelere yapılan ödemeleri kaleme aldı… Tabi bazı koşulları da var.Yasalarımıza göre kendi isteği ile sebepsiz ayrılanlar (haklı fesih hariç) kıdem tazminatı alamıyor. Ancak halen geçerli olan 1475 sayılı kanunun 14. Maddesinde kıdem tazminatı alınacak durumlar sayılırken bazı istisnalar da eklenmiş durumda. Burada i-stifa halinde yani kendi isteği halinde de işçilerin tazminat alabilecekleri belirtiliyor. Yasa tazminat alınacak halleri şöyle sıralıyor: 1)İşveren tarafından sebepsiz çıkartılmak 2)İşçinin haklı fesih ile ayrılması 3) Muvazzaf askerlik nedeniyle ayrılmak 4) Emeklilik dolayısı ile ayrılmak 5) Emeklilik için yaş dışındaki diğer koşulları yerine getirip ayrılmak 6)Kadının evlendiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde kendi arzusu ile sona erdirmesi 7) İşçinin vefatı nedeniyle. Bu maddelerden beşinci olan sizin durumunuzla ilgili. Yani emeklilik için yaş haricinde prim ve yıl şartını tamamlamış olmak tazminat için yeterli sayılıyor. Ancak burda da bir tarih gündeme geliyor.

O da 8 Eylül 1999. Bu tarihten önce ve sonra emekliliği hak etme koşulları farklı olduğu için tazminatlar da değişik hesaplanıyor. 8 Eylül 1999 ve öncesinde sigortalı olanlar en az 3600 gün ve 15 senelik sigortalılık süresini doldurduklarında yaş hariç emeklilik hakkını elde ediyorlar. Dolayısıyla bu gün 3600 günü yani 10 senelik primi olan bir çalışan eğer son işyerinde de en az 1 yıl çalışmış ise SGK’dan bir yazı alarak kıdem tazminatını işyerinden talep edebilir ve kendi isteği ile ayrılabilir. 8 Eylül 1999 sonrasında ise emeklilik hak etme koşulları değişiyor. Bu tarihten 20 Nisan 2008 tarihine kadar sigortalı olanlar için emeklilik koşulları 7 000 gün ve erkeklerde 60, kadınlarda ise 58. Kısmi emeklilik için ise 25 yıl ve 4500 gün gerekmektedir. Dolasıyla bur tarihten sonra sigortalı olan birisi için tazminatı alabilme durumu ancak 7 000 günü tamamladığında veya 25 yıl 4500 günü tamamladığında ortaya çıkıyor. Siz de 2002 girişinize göre tazminat alabilmeniz için ya 7 000 günü tamamlayacaksınız veya 25 yıl bekleyip yani 2027’de 4500 gününüz tamam olduğu için tazminat talep edebileceksiniz.

ANNEYE EN AZ 12 BİN 979 LİRA Annelerin çalışsın çalışmasın bazı desteklerden faydalanma hakkı var. Bunlardan bazılarını çalışan anneler bazılarını ise çalışmasa da tüm anneler alabiliyor. Üç türlü ödeme yapılıyor: 1-D-oğum parası: Bu ödeme devlet tarafından 2015 Mayıs ayı sonrası doğan her çocuk için yapılıyor. Eğer 1. çocuksa 300, ikinci ise 400, üçüncü ve daha fazla çocuk var ise 600 lira çalışsın çalışmasın tüm annelere ödeniyor. 2-Emzirme ödeneği: Bu para ise doğum sonrası tek seferlik çalışıyorsa annenin kendine çalışmıyorsa çalışan eşine ödeniyor. Bu yıl için 225 lira. 3-İş göremezlik ödeneği: Bu ödeme ise çalışan anneler için. Anneler doğumdan önce 8 doğumdan sonra 8 olmak üzere 16 hafta izin yapıyor. Bu izin sırasında raporlu olan annelere 112 günlük ücretleri brüt ücret üzerinden 3’te 2 oranında ödeniyor. Bu üç ödemeyi de alan bir anne için en az ödeme 12 000 979 lirayı buluyor. Maaş arttıkça rakam da artıyor.

Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Email
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.