Bu haber 1277 kez okundu.

K-1-9 a-şısını geliştirmekte olan Almanya’daki Türk Prof. Uğur Şahin ve ekibi, bu kez MS h-astalığına karşı önemli bir başarı sağladı. Geliştirilen mRNA tabanlı a-şı ile, merkezi sinir sistemi rahatsızlığı tedavi edildi. Klinik çalışmalara 2- 3 yıl içinde başlen temelcak. A-şı ile vücuda, merkezi sinir sistemini koruyan m-iyelin maddesine saldırmaması öğretiliyor. Dünyanın dilindeki Türk bilim adamları Özlem Türeci ve Uğur Şahin’in ekibinden bir müjde daha geldi… Merkezi s-inir s-istemi rahatsızlığı olan M-ultipler S-klerose’ye (MS) karşı yeni a-şı geliştirdiler.

Şu en temel kadar tedavisi mümkün olmayan ve vücudun kendi h-ücrelerini tanıyamayıp yok etmesiyle ortaya çıkan MS h-astalığı insanlara büyük acılar çektiriyor. Sadece Almanya’da 250 bin, Türkiye’de ise bilindiği kadarıyla 70 000 MS h-astası var.

ŞAHİN: OLUMLU SONUÇLAR ALDIK

K-1-9 ’a karşı mRNA sistemli a-şı geliştirmekte olan B-ioNTech’in kurucusu Prof. Uğur Şahin, eşi Özlem Türeci ve ekibi, mRNA tabanlı aşının “merkezi sinir sistemini” etkileyen h-astalıkları da iyileştirebileceğini açıkladı. Science adlı dergiye konu hakkında kapsamlı açıklamada bulunan Uğur Şahin, bu çalışmalarda hayli ilerlediklerini ve f-areler üstünde yapmış oldukları deneylerde MS benzeri bir h-astalığın s-emptomlarının büyük oranda iyileştirdiklerini açıkladılar. Profesör Şahin, şimdi sonuçların uyumluluğunun test edildiğini, k-linik araştırmaların ise iki veya üç yıl içinde başlayabileceğini söyledi.

TOLERE ETMESİ ÖĞRETİLİYOR

Geliştirilecek aşı, v-ücudun yabancı olduğunu sen temelrak “s-inir s-istemini koruyan m-iyelin maddesini” yok etmemesini sağlayacak. Böylece MS’in önüne geçilecek. Aşıyla, DNA’lara “m-iyelin maddesini tolere etmesi” gerekli olduğu öğretilecek ve v-ücut, bağışıklık hücreleri ile ant-ikorlara saldırmayacak.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ BOZMUYOR

Vücudun temel bağışıklık sistemini bozmadan çalışacak olan yöntem, “bağışıklık toleransının doğal mekanizmalarını taklit eden terapötik bir yaklaşık” biçiminde özetleniyor. Profesör Şahin, Alman Haber Ajansı DP’ya yapmış olduğu açıklamada, “RNA terapisi yaklaşımı ile dokuya saldırılmayacak koruyucu etkisi olan bağışıklık h-ücrelerinin oluşumunu sağlamaktayız. Ya da bunlara öğretiyoruz. Bu mekanizmayı insanlarda etkili bir biçimde kullen temelbilirsek, MS’nin farklı formları için evrensel tolerans indüksiyonu mümkün olabilir” dedi.
Deneylerde, f-aralerin koruyucu bir bağışıklık tepkisi oluşturma ve nöt-ralize edici ant-ikorlar geliştirme yeteneklerinin bozulmadığı da görüldü.

BİR ÇOK ALANDA KULLANILABİLİR

Geliştirdikleri K-1-9 ’a karşı m-RNA a-şısıyla, v-ücudun bağışıklık sistemini ant-ikor üretmeye teşvik eden bilim adamları, benzer aşıyı çeşitli g-ö-ğüs h-astalıkları ve k-a-nser araştırmalarında da kullanmak için geliştirmeye devam edeceklerini vurguluyor. Ekip, m-RNA a-şı modelinin, bağışıklık sisteminden etkilenen diğer h-astalıklar için de araştırıldığını, bulaşıcı h-astalıklarla beraber, alerj, ar-trit ve d-a-mar h-astalıkları gibi k-ronik iltihaplı h-astalıklara karşı da kullanılabileceği görüşünde.

Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Email
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.